O sublimacji z pewnością słyszał każdy z nas. Sublimacja to fazowa przemiana przejścia bezpośredniego ze stałego stanu w stan gazowy z pominięciem jednoczesnym ciekłego stanu. Warto także wspomnieć, że zjawisko odwrotne do sublimacji to nic innego jak zjawisko resublimacji.


Nieco skomplikowane pojęcia

Kiedy zachodzi sublimacja i co musimy o niej wiedzieć?

Wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy zachodzi sublimacja? Jednak zanim dojdziemy do tego aspektu musimy wyjaśnić sobie wszelkie najważniejsze zależności. Większość chemicznych związków jednak nie sublimuje w warunkach normalnych. Sublimacja zachodzi w termodynamicznych warunkach. Zatem są to warunki, w których panuje odpowiednia temperatura oraz także odpowiednie ciśnienie. Przede wszystkim są to takie warunki, w których żadna substancja nie ma prawa istnieć w ciekłej formie. Oczywiście nikt nie wymaga od nas znajomości definicji termodynamicznych warunków. Jest to dosyć specjalistyczna wiedza. Na pewno się nam nie przyda do wykonywania praktycznego nadruków w samej technologii sublimacji. Zatem kiedy zachodzi sublimacja? Proces sublimacji wykorzystywany jest do oczyszczania chemicznych związków. Dzięki procesowi temu można wykonać nadruki. Jeśli mamy jeszcze wątpliwości kiedy zachodzi sublimacja, to warto przytoczyć sobie, że przykładem sublimacyjnego ciała w warunkach normalnych jest chociażby suchy lód, który jest zamrożonym dwutlenkiem węgla. Blok dwutlenku węgla zamrożonego, który jest wystawiony na działanie atmosferycznego ciśnienia będzie oczywiście sublimował. Nie będzie się topił jak na przykład woda zamrożona.

Druk sublimacyjny

Wiemy już doskonale kiedy zachodzi sublimacja. Pora zająć się tematem druku sublimacyjnego. Jest to bowiem technologia, która wykorzystuje bezpośrednio zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest atramentami specjalnymi na termotransferowym papierze. W następnym kroku w warunkach ciśnienia wysokiego oraz także temperatury przenoszony jest na przedmiot, który jest pokryty poliestrowym lakierem bądź bezpośrednio na materiały poliestrowe, na przykład na koszulki. Tym sposobem są wykonywane nadruki nie tylko na tkaninach, ale także na blachach czy też kubkach. Oczywiście chyba nikogo nie dziwi to, że druk sublimacyjny wykorzystywany jest najczęściej w reklamowej branży do produkcji reklamowych gadżetów. Pamiętajmy, że każdy przedmiot, na którym powstać ma nadruk musi być biały czy też pokryty warstwą poliestru. Może to być ceramika, wszelkie materiały z domieszką poliestru, a nawet także blachy. Metoda sublimacji się sprawdzi w przypadku kufli, filiżanek, kubków, ale nie tylko. Nie możemy zapominać o podkładkach pod myszki, breloczkach, podkładkach pod kubki, a nawet o prostych dyplomach.

Zobacz także:

Zalety nadruku sublimacyjnego

Stosowanie techniki sublimacyjnego nadruku do znakowania tkanin ma naprawdę bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest to oczywiście niezwykle wysoka trwałość nadruku. Nadruk nie spiera się, nie blaknie oraz nie pęka, a także jest w dotyku całkowicie niewyczuwalny. Nadruki do stosowania tą właśnie techniką tworzyć można oraz także edytować przy pomocy bardzo prostych w obsłudze oraz także tanich graficznych programów. Nie ma kompletnie konieczności inwestowania w specjalistyczne czy też drogie oprogramowanie czy też szkolenia z obsługi. Takie wzory projektować może każdy z nas. Natomiast sprzęt niezbędny, a więc oprzyrządowanie czy też termo prasę możemy kupić niezwykle tanio. Całość kupimy za jakieś pięć tysięcy złotych. Co więcej także niedrogie są wszelkiego rodzaju eksploatacyjne materiały. Przekłada się to na niskie koszty wykonywania nadruku. W związku z tym opłaca się wykonywać ten nadruk zarówno na małych, średnich, jak i także na wielkich nakładach. Technika sublimacyjnego nadruku na tkaninach oczywiście daje możliwość stosowania w zasadzie każdego koloru oraz odcienia tuszu. Odwzorowuje wręcz doskonale kolory. Jak najbardziej pod pewnymi warunkami. Samo drukowanie odbywa się niezwykle szybko. W przypadku tkanin sam proces wprasowania wzoru trwa mniej niż minutę. Musimy przyznać, że czas ten jest naprawdę bardzo szybki. Podoba nam się to. Rynek sublimacyjnych nadruków się poszerza nieustannie. Daje wiele nowych możliwości i staje się wręcz dostępny dla każdego. W zasadzie to wystarczy niewielka inwestycja, aby móc stworzyć materiały promocyjne niezwykle atrakcyjne czy też zastosować na materialne nadruk tą metodą do wykonania swojej własnej kolekcji ubrań codziennych czy też reklamowych. Na sam koniec dodajmy, że koszt przygotowania biznesu nadruków sublimacyjnych jest naprawdę niewielki. Dlatego też na cenę usługi po części wpływa jedynie wielkość samego pola zadruku, jak i także ilość nakładu. Spora konkurencja w ten branży umożliwia nam wykonywanie materiałów w cenie naprawdę bardzo atrakcyjnych. Zanim podejmiemy współpracę z daną firmą sprawdźmy jak długo działa na rynku, czy klienci są zadowoleni z jej usług oraz jak bardzo rozbudowana jest jej oferta. Najlepiej do danej firmy trafić oczywiście z polecenia.