Wychowywanie i opieka nad dzieckiem to bardzo ciężkie i odpowiedzialne zadanie. Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie swojej pociesze bezpieczeństwa i korzystnych warunków do rozwoju. Dorośli powinni dbać o dziecko niemalże na każdym etapie dojrzewania. Powinni również stosować odpowiednie metody i narzędzia opiekuńcze. Już od pierwszych dni życia noworodka należy dobierać codzienne przedmioty, które będą dla niego dobre, wygodne, komfortowe i bezpieczne. Akcesoria te powinny także wspomóc opiekę i być przydatne dla osób dorosłych. Jednym z takich produktów jest chusta do noszenia niemowlaka. Jakie spełnia ona cechy? Jak dobrać najlepszą wiązaną chustę? Jak z niej korzystać? Jak wyglądają bezpieczne i wygodne wiązania chusty dla noworodka? 

Chusta do noszenia dziecka – rodzaje

Chusta to bardzo przydatny produkt, który umożliwia noszenie dziecka nie ograniczając rąk. W ten sposób opiekun może mieć pełną kontrolę nad niemowlakiem, jak również wykonywać inne czynności. Warto jednak przed założeniem chusty oraz wsadzeniem do niej dziecka, poznać kilka ważnych rad i zasad, które nie spowodują żadnych kontuzji dziecka oraz nieoczekiwanych skutków noszenia.
Najważniejszym etapem jest wybór odpowiedniej chusty tkanej do noszenia. Producenci dają możliwość zakupu akcesoriów wykonanych z różnego rodzaju materiału, jak również odmiennym sposobie zakładania. Dlatego też warto przyjrzeć się rodzajom produktów.
Do najbardziej popularnych należą chusty:
– wiązane,
– kółkowe,
chusty tkane do noszenia dziecka,
– pouch – kieszonkowe, itp. 

Każda z tych propozycji jest bezpieczna oraz komfortowa, jednakże dobierana pod względem wielkości noworodka oraz upodobań i możliwości samego opiekuna. Aby spełniały one swoje zadanie warto również nauczyć się odpowiedniego ich wiązania, montażu i obsługi. Podobnie, jak z nosidłem ergonomicznym regulowanym.

Wiązanie chusty dla noworodka – techniki i sposoby

Dla wielu rodziców chustowanie noworodka może wydawać się nieco skomplikowane i kłopotliwe. W rzeczywistości jednak działania te z czasem stają się wykonywane odruchowo, a samo założenie produktu nie trwa dłużej niż chwilę. Noszenie maluszka w tego rodzaju pozycji jest bezpieczne, jednocześnie dostarcza mu komfortu, odpowiednie warunki oraz bliskość i stały kontakt z rodzicem. Dobrze zawiązana chusta wspomaga również rozwój fizyczny najmłodszych.
By móc w prawidłowy sposób przenosić i transportować maluszka warto nauczyć się kilku technik zakładania tego przedmiotu. Jeśli wyborem rodzica jest chusta całkowicie wiązana – kawałek dość długiego materiału bez żadnych zaczepów – powinien on zadbać o to, by tkanina się nie rozwiązała. Efektem źle wykonanych węzłów może być wysunięcie się dziecka czy nieodpowiednia pozycja przy ciele opiekuna.
Prawidłowe wiązanie chusty może odbywać się za pomocą kilku metod są nimi:

Noszenie dziecka na plecach – plecak prosty

Jest to jedna z opcji, które uwzględnia transportowanie dziecka na plecach. Rodzic w takim ułożeniu ma pełną swobodę ruchu, jak również wykonywania poszczególnych czynności. Jednakże wadą może okazać się to, że nie widzi swojej pociechy, nie mając kontroli nad jego ruchami czy położeniem. Ten typ wiązania można stosować już od pierwszych chwil życia noworodka. Warto tu wykorzystać tkaną chustę dla noworodka. Wprawne wiązanie wymaga nauki i pewnego doświadczenia. Wiązanie polega na podłożeniu chusty pod noworodka – tak, by górna krawędź sięgała ponad kark dziecka. Następnie należy ścisnąć chustę po bokach na całej jej szerokości ustalając pozycje bobasa. Tak przytrzymany na wysokości klatki piersiowej materiał wraz z dzieckiem należy wsunąć na plecy opiekuna a chustę rozdzielić przekładając cześć materiału na drugie ramię – utworzyć tzw. ramiona od plecaka. Kolejnym etapem jest opasanie się chustą dookoła ciała – prowadząc ją pod nóżkami dziecka i powracając do przodu. Kolejna należy można zawiązać oba końce chusty. 

Noszenie dziecka z przodu – kangur

Tego rodzaju wiązanie zapewnia odpowiednią pozycję i ułożenie malucha. Rodzic ma kontrolę na zachowaniem nóżek oraz ich zgięciem czy odwodzeniem. Tak wykonane wiązanie jest stabilne i nie powoduje żadnych luzów, a co za tym idzie przesuwania się bobasa i zmiany jego pozycji. Ponadto dorosły ma cały czas pod swoim nadzorem maluszka. Do tego rodzaju wiązania również przydatna jest tkana chusta do noszenia dzieci. Wiązanie należy rozpocząć od zarzucenia chusty na ramiona. Środek materiału zsunąć na wysokość pępka. Umieścić dziecko przy brzuchu i naciągnąć górną krawędź na wysokość karku bobasa. Wypracować odpowiednią pozycję dziecka, a kolejno wywinąć chustę na ramionach tworząc tzw. skrzydełka. W ostatnim etapie zwisające na plecach poły opleć wokół bioder i wykonać wiązanie pod pupą niemowlaka. 

Kieszonka

Ten sposób wiązania chusty do noszenia niemowląt nadaje się w szczególności dla dzieci bardziej ruchliwych czy niespokojnych. Tego typu mocowanie jest stabilne, trwałe i nie powoduję żadnych luzów. Stosowana najczęściej u dzieci nieco starszych. Metoda ta jest prosta w zakładaniu, jak również nie wymaga specjalnych umiejętności czy doświadczenia w chustowaniu. Początkowa faza zakładania polega na opleceniu się rozłożoną chustą dookoła ciała i zarzuceniu skrzyżowanych na plecach elementów na ramiona. Następnie należy zebrać materiał z klatki piersiowej tworząc tzw. kołyskę dla dziecka. W tak przygotowaną konstrukcję należy włożyć dziecko naciągając materiał na jego plecki. Mocno ściągnięty materiał skrzyżować pod pupą niemowlaka i przełożyć na swoje plecy. Tam wykonać ostateczne wiązanie. 

Pozostałe sposoby wiązania chusty da niemowlaka to:

  • wiązanie chusty kółkowej, 
  • kangur na biodrze, 
  • wiązanie typu koala, 
  • plecak z koszulką i wiele innych.