Drewno jest materiałem, który można poddawać szerokiej liczbie obróbek. W ten sposób można nadawać mu preferowane rozmiary kształty, oraz walory estetyczne. W chwili obecnej jedną z najpopularniejszych technik służących do osiągnięcia tego celu jest piaskowanie drewna. Na czym konkretnie polega piaskowanie drewna? Jakie są korzyści wynikające z zastosowania tej technologii? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Piaskowanie drewna – co to takiego?

Piaskowanie drewna jest metodą, dzięki której można oczyścić powierzchnię rozmaitych elementów drewnianych oraz desek. Stosując piaskowanie drewna możemy nadać temu materiałowi pożądany wygląd, kształt a także walory estetyczne. Osoby stosujące ten rodzaj piaskowania mogą także wyrzeźbić drewno w taki sposób, aby wyglądało tak, jak naturalne słoje drewna. Efekty estetyczne uzyskane w trakcie procesu piaskowania drewna sprawiają, że piaskowanie jest także coraz częściej wykorzystywane na szeroką skalę do ozdabiania mebli drewnianych. Historia piaskowania drewna sięga 1870 roku. Twórcą tej metody był Benjamin Tilghman, amerykański wynalazca i żołnierz. To właśnie on zauważył, że piach za sprawą silnego wiatru może pozostawić ślady na szkle oraz ma szereg właściwości ściernych. Z tego względu amerykański wynalazca postanowił, ze wykorzysta drewno, dzięki czemu osiągnął oszałamiające rezultaty swojej pracy. Piaskowanie drewna to metoda obróbki strumieniowej, w której pod ciśnieniem powietrza możliwe jest oczyszczenie powierzchni drewnianej. W ten sposób możliwe jest usunięcie starych powłok lakierobejcy, lakieru, farby oraz innych zabezpieczeń, które stosuje się na drewnianej powierzchni. Dzięki temu, iż obecnie oferowane są bardzo różnorodne rodzaje ścierniw, możliwe jest dobranie ich do odpowiedniego rodzaju drewna. To z kolei sprawia, że piaskowanie przebiega w sposób niezwykle efektywny. Jednocześnie trzeba podkreślić, że prowadzenie piaskowania w żaden sposób nie wpływa negatywnie na strukturę drewna.

Piaskowanie drewna ma także mnóstwo przewag nad szlifierką. Przede wszystkim szlifierka nigdy nie będzie w stanie usunąć lakieru z trudno dostępnych zakamarków a także z powierzchni charakteryzujących się sporą nierównością. Najtańszą metodą do czyszczenia jest obecnie papier ścierny, jednak jest ona niezwykle czasochłonna, a dodatkowo efekty jej przeprowadzenia zazwyczaj nie są satysfakcjonujące, a drewno szybko powraca do pierwotnego wyglądu. Dzięki obróbce ciśnieniowej możliwe jest dotarcie szerokiego strumienia powietrza w połączeniu z materiałem ściernym do każdego, nawet bardzo trudno dostępnego miejsca na drewnianej powierzchni. Materiałem ściernym najczęściej wykorzystywanym jest piasek kwarcowy. Wynika to przede wszystkim z dobrej jakości obrobionego materiału, a także wyjątkowo atrakcyjnej ceny. Bardzo dobrymi ścierniwami są także drobna mączka szklana oraz soda. Są to ścierniwa nieinwazyjne oraz wyjątkowo efektywne.

Jak przeprowadzany jest proces piaskowania drewna?

Aby proces piaskowania drewna został zrealizowany w sposób prawidłowy i zgodny z ogólnoświatowymi normami, konieczne jest wykorzystanie do tego celu specjalnych maszyn i narzędzi. Piaskarka wykorzystuje sprężone powietrze bądź wodę z dodatkiem piasku bądź innego wybranego ścierniwa. W ten sposób możliwe jest wyrównanie całej struktury, a meble odzyskują swój dawny, w pełni atrakcyjny wygląd. Piaskowanie będzie w 100% bezpieczną metodą tylko wtedy, gdy przeprowadza ją osoba doświadczona. Za realizację piaskowania powinni odpowiadać wyłącznie wykwalifikowani fachowcy, którzy posiadają w tym względzie niezbędną wiedzę. Jeśli za takie prace będzie odpowiadała osoba bez doświadczenia i wiedzy, może to poskutkować bezpowrotnym uszkodzeniem cennych elementów drewnianych.

Dlaczego warto postawić na piaskowanie drewna – najważniejsze zalety

Dzięki renowacji mebli można nie tylko oczyścić powierzchnię, ale także przygotować je do dalszych prac związanych z obróbką. Po przeprowadzeniu piaskowania drewno można pomalować na nowy kolor bądź zabezpieczyć je za pomocą specjalnych preparatów. Jest to niezwykle istotne szczególnie przy wyposażeniu ogrodowym, wystawionym na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

Zalety piaskowania drewna są następujące:

  • dzięki piaskowaniu można przeprowadzić obróbkę dużych powierzchni w wyjątkowo krótkim czasie,
  • piaskowanie powoduje, że powłoki drewniane są odświeżone,
  • piaskowanie drewna pozwala na oczyszczenie nawet trudno dostępnych zabrudzeń, których nie dałoby się zlikwidować w formie tradycyjnej,
  • wygładzenie rozmaitych powierzchni,
  • meble dzięki piaskowaniu drewna są przygotowane do dalszych prac renowacyjnych.

Z racji tego, iż piaskowanie drewna daje wyjątkowo szybkie rezultaty, to meble można od razu poddawać dalszej obróbce. Specjaliści od piaskowania podkreślają również, że omawiana metoda jest bardzo przydatna w przypadku rozmaitych furtek, płotów oraz elewacji z drewna. Można ją zatem stosować nie tylko w domu, ale także na zewnątrz. Meble po piaskowaniu będą wyglądały jak nowe.