Telefony w dzisiejszych czasach to jedne z najpopularniejszych urządzeń. Właściwie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie…
Typ pompy ciepła – nic dziwnego, że w obliczu wyboru źródeł ciepła coraz częściej korzystamy z technologii wygodnych, tanich i skutecznych. Ze względu na rozwój technologiczny koszt takich rozwiązań stał się bardzo konkurencyjny w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Jednocześnie coraz chętniej też wydajemy więcej w formie kosztów inwestycyjnych, aby później cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.
Jednym z najbardziej odpowiednich rozwiązań dla powyższych rozwiązań jest pompa ciepła. Wybierając to rozwiązanie postawiliśmy na niskie koszty eksploatacji i bezobsługową eksploatację sprzętu. Jednak sam wybór konkretnego urządzenia nie jest łatwy. Po pierwsze na rynku istnieje kilka różnych typów, a dodatkowo pojawia się kwestia doboru odpowiedniego źródła zasilania lub całego systemu grzewczego. W tym artykule wyjaśnimy jednak kilka punktów dotyczących wyboru domu jednorodzinnego.
Jaki typ pompy ciepła wybrać?
Jaką pompę ciepła zastosować do domu jednorodzinnego Wiemy już, że wybór pompy ciepła to zdecydowanie tanie, wygodne i nowoczesne rozwiązanie, ale jaki typ pompy ciepła jest najbardziej wydajny? Obecnie największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Wynika to z faktu, że koszty eksploatacji tych urządzeń są porównywalne z innymi wariantami, a jednocześnie nie są wymagane wykopy, co zmniejsza koszty inwestycji. To źródło jest nieco bardziej niestabilne niż konkurencyjne źródła, ale nadal nie ma problemu. Zainstalowanie pompy ciepła w Łodzi to oszczędność, ale często najbardziej wydajną opcją jest wybór wariantu powietrznego. Naziemne lub przypowierzchniowe pompy ciepła są bardziej inwazyjne dla podwórka. Konieczne jest wywiercenie otworów. W przypadku wariantów nurkowych konieczne jest zastosowanie rigu. W drugim przypadku wystarczy użyć koparki. Jednak w większości przypadków nie powinieneś zbytnio eksperymentować. Wszystko zależy od sytuacji, ale zazwyczaj powietrzna pompa ciepła jest najlepszym wyborem dla domu jednorodzinnego.
Moc pompy ciepła

Kolejną zagadką dla inwestorów jest wybór mocy pompy ciepła. Oczywiście zawsze można skorzystać z porady doradców danej firmy, ale opłaca się mieć ogólne rozeznanie w temacie. Przede wszystkim to, co uważa się za kryteria wyboru pompy ciepła, jest bardzo wymagające. do -20°C. Nietrudno się domyślić, że w praktyce jest to w Polsce rzadkością. We wszystkie pozostałe dni potencjał energii cieplnej sprzętu będzie marnowany. Przewymiarowanie jest zjawiskiem powszechnym i prowadzi do wyższych kosztów inwestycji. Pojawia się jednak pytanie, co jeśli nadejdzie bardzo sroga zima i nasz sprzęt zmniejszy moc? W takim przypadku można dogrzewać np. grzałką elektryczną. Pamiętajmy, że takich zimnych dni w ciągu roku nie będzie wiele. Tak więc 15 kW wydaje się w większości przypadków za dużo. 12 kW jest bliższe rzeczywistości, ale wszystko zależy również od izolacji termicznej budynku lub jego kubatury.
Systemy grzewcze do pomp ciepła
Jeśli wybieramy pompę ciepła, musimy wybrać system, który dobrze z nią współpracuje. Tradycyjne grzejniki działają przy wyższych temperaturach zasilania i powrotu, co w połączeniu z pompami ciepła może skutkować obniżoną wydajnością. Dlatego instalację pomp ciepła należy łączyć z wykorzystaniem ogrzewania płaszczyznowego. Ogrzewanie płaszczyznowe to mniejsze zużycie energii przez pompy ciepła. Ponadto, ponieważ obszar stóp jest nieco cieplejszy niż obszar głowy, ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać optymalną dla siebie temperaturę. Zapewnia to odpowiedni mikroklimat. Można również zastosować specjalnie przystosowane klimakonwektory.
Pompa ciepła jako jeden z elementów systemu
Dobrze sprawdza się również łączenie pomp ciepła z innymi rozwiązaniami. Oczywiście oznacza to wyższe koszty inwestycji, ale niższe koszty eksploatacji. W skrajnych przypadkach może to nawet oznaczać darmowe ogrzewanie (oczywiście po wcześniejszej inwestycji). Do jakich urządzeń nadaje się pompa ciepła? Urządzenie zużywa energię elektryczną, dzięki czemu skutecznie łączy się z fotowoltaiką. Czasami uzupełniany przez kolektory słoneczne. Dodatkowo wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pomaga w osiągnięciu optymalnych kosztów. To technologia, która pozwala odzyskać część energii z powietrza wywiewanego (a tym samym ciepła) w Twoim domu. Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zadowalająca, jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowe korzyści, jakie niesie ze sobą ta technologia (np. filtracja powietrza lub dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza). Warto też zadbać o odpowiednią izolację naszych domów jednorodzinnych. Warto również zastosować proste, ale skuteczne metody, takie jak otwieranie okien w celu wentylacji. Powoduje to mniejsze straty energii. Ostatecznie wszystko należy rozpatrywać indywidualnie i nie ma idealnego sposobu na wybór pompy ciepła. Kluczem jest jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy przed wyposażeniem domu w ten sprzęt.