Jak działają czujniki ruchu? Technologia wciąż rozwija się, tym samym ułatwiając nam życie w wielu dziedzinach. Jedną z najważniejszych jest nasze bezpieczeństwo. W tym celu powstały już różne instytucje jak chociażby policja czy wojsko, które wciąż wchodzą na wyższy poziom zaawansowania technologicznego. Istnieje jednak pewien problem. Nie są oni w stanie być od razu na miejscu danego przestępstwa, szczególnie biorąc pod uwagę wszelakie kradzieże. Często zdarza się, iż przestępca z sukcesem ucieka oraz ślad po nim ginie.

Na szczęście udało się wynaleźć systemy, które pomagają w ujęciu tego typu osób. Mowa tutaj oczywiście o systemach antywłamaniowych, które dzięki swoim mechanizmom działania pozwalają na szybszą reakcję odpowiednich służb porządkowych. Spotkać je dziś możemy niemal w każdym miejscu: prywatne domostwa, galerie handlowe, muzea, sklepy spożywcze i wiele innych miejsc. Istnieje ich wiele rodzajów, stąd by zrozumieć, jak działają, warto rozgryźć problem od każdej jego strony. Jedno jest jest dla nich wszystkich wspólne: obecność czujnika ruchu. Czym on w ogóle jest?

Małe urządzenie z wielkim przeznaczeniem

Czujniki ruchu to urządzenia, które poprzez różne mechanizmy wykrywają ruch w danym pomieszczeniu. Mogą to robić poprzez odbieranie fal podczerwonych, ultradźwięków czy też mikrofal. Każdy z tych sposobów charakteryzuje się innymi właściwościami, stąd przy wyborze warto posiadać ogólne pojęcie o każdym z nich. Mowa bowiem o:

  • czujnikach na podczerwień,
  • czujnikach radarowych,
  • czujnikach ultradźwiękowych.

Pierwsze z nich należą do najbardziej popularnych oraz należą do grupy czujników pasywnych. Odpowiadają one za wykrywanie promieniowania cieplnego, a na jego podstawie rozpoznawanie, czy dany obiekt się porusza. Przedmioty nieruchome bowiem emitują inne promieniowanie od przykładowo poruszającego się człowieka, co pozwala na chociażby wzniecenie alarmu. Każdy z nas prawdopodobnie kojarzy kamery termowizyjne, czy to z różnych filmów akcji, czy też z pracy. Czujnik podczerwieni, jako pasywny, reaguje na promieniowanie w paśmie dalekiej podczerwieni, stąd też istnieje wiele możliwości ich konfiguracji technicznej. Mogą one posiadać soczewki szerokokątne, które znaczącą zwiększają obszar ich działania. Jednak, prócz czujników pasywnych występują także aktywne, które znaczącą różnią się sposobem działania. Te bowiem wykorzystują do swojego działa fale elektromagnetyczne oraz efekt Dopplera. Zjawisko to polega na różnicy częstotliwości fal wysyłanych przez dane źródła oraz następnie odbieranych przez człowieka poruszających się względem nich. Na tej zasadzie działają ultradźwiękowe oraz radarowe, których szczegóły zastaną omówione poniżej.

Polecamy również:

Fale zapewnią bezpieczeństwo

Jak działa czujka mikrofalowa

Jak działają czujniki ruchu?

Czujniki ultradźwiękowe, jaka sama nazwa wskazuje, wysyłają i odbierają fale ultradźwiękowe, na których podstawie następnie są w stanie określić, czy w pomieszczeniu znajduje się poruszający obiekt czy też nie. Umożliwia to wspomniany już efekt Dopplera. W pomieszczeniu bowiem bez człowieka częstotliwości odbieranych i wysyłanych fal są takie same, stąd nie jest aktywowany żaden alarm. Natomiast, gdy pojawi się w nim jakaś osoba, dochodzi do zmian częstotliwości w obrębie danego pokoju, a tym samym czujnik wykrywa ruch. Podobny sposób działania wykazują czujniki radarowe, które, w przeciwieństwie do ultradźwiękowych, odbierają fale elektromagnetyczne. Czy to wszystkie jednak dostępne alarmy na rynku? Istnieją także czujniki mikrofalowe, które wykazują największą precyzję w wykrywaniu ruchu. Potrafią one bowiem wykonywać wspomnianą czynność nawet przez cienkie ściany z drewna czy też ze szkła, stąd istnieje szereg możliwości ich montażu, tak by były niewidoczne dla włamywacza. Dodatkowo, są one zupełnie niewrażliwe na inne bodźce, które mogłyby zaburzyć ich działanie, jak przykładowo temperatura. Jeśli więc szukamy przede wszystkim najbardziej skutecznego czujnika, warto rozważyć mikrofalowy, który odnajdzie swoje miejsce w wielu pomieszczeniach.

Gdzie wykorzystywane są czujniki ruchu?

Czujniki ruchu, jak już wspomnieliśmy kilka razy, wykorzystywane są głównie w celu zabezpieczenia pomieszczeń wyposażonych w cenny towar przed kradzieżą. Jednak istnieje wiele więcej sposobów zastosowania wspomnianego wynalazku. Często bowiem czujniki wszelakiego rodzaju możemy spotkać także w samochodach. Zabezpieczają one, podobnie jak w przypadku pomieszczeń, ich zawartość lub samo auto przed kradzieżą. Czujniki ruchu coraz częściej wykorzystywane są nie tylko w systemach antywłamaniowych. W wielu mieszkaniach możemy spotkać w instalacjach oświetleniowych. Wykrywają one bowiem ruch, a tym samym aktywują one światło w danym pomieszczeniu. Automatyzm taki oszczędza czas jak i pieniądze. Gdy bowiem zdarzy się sytuacja, gdy domownik zapomni zgasić światło w danym pomieszczeniu, po ustawionym odgórnie czasie ulega ono wyłączeniu. Wraz z biegiem czasu, koszty montażu wspomnianej instalacji maleją, stąd może być ona użyteczną inwestycją. Jak widać więc, czujniki ruchu współcześnie zyskują szereg zastosowań. Kto by się spodziewał, że tak małe urządzenie może być tak użyteczne?