Praca biurowa to w dużej mierze praca siedząca. Nieprawdą, że taka praca nie powoduje skutków zdrowotnych. Kręgosłup i ręce bardzo odczuwają ośmiogodzinny dzień pracy biurowej. Siedzenie za biurkiem nie jest korzystne dla pleców, bioder i rąk. Dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie zorganizowanie stanowiska pracy do potrzeb pracowników. Ludzie mają różne postury i wzrost.  Stanowisko biurowe to krzesło i biurko oraz sprzęty, typu: laptop, drukarka, skaner, telefon, fax, itp. Odpowiedni fotel lub krzesło do pracy biurowej to najważniejszy element stanowiska pracy.  Musi służyć przez  8 lub więcej godzin dziennie.

Wygoda przez 8 godzin

Statystycznie praca biurowa trwa 8 godzin.  Komfortowe siedzenie wspomaga koncentrację, zwiększa efektywność pracy, a co najważniejsze nie w powoduje problemów z kręgosłupem i uciążliwych bólów pleców. Tyle czasu pracownik siedzi przed komputerem. Warto zadbać o wygodne i dobrej jakości krzesło biurowe.  Pracodawca ma obowiązek wyposażenia stanowiska pracy w taki sposób, aby było wygodne dla pracowników i zapobiegało powstawaniu schorzeń zawodowych. Osoby pracujące zdalnie muszą same zatroszczyć się o wygodne stanowisko pracy. Krzesła biurowe występują w niezliczonej ilości wzorów i kolorów. Można znaleźć w ofercie modele dziecięce, młodzieżowe i typowo biznesowe odznaczające się elegancją. Okazyjna cena, kolor idealnie pasujący do wystroju wnętrza to zaledwie część wymagań użytkowników wobec krzesła biurowego. Najważniejszym wymaganiem jest ergonomia mebla, aby nie obciążać kręgosłupa. Cenione są takie udogodnienia jak: podłokietniki, regulacja wysokości, podparcie karku i możliwość dokupienia podnóżka, która jest szczególnie istotna dla osób ze skłonnością do żylaków.

Krzesła z kółkami, czy bez

Klasyczne krzesło biurowe ma kółka. Ułatwia to poruszanie się, szukanie dokumentów, czy odbieranie telefonów. W ofercie są również modele bez kółek i krzesła na płozach. Cechuje je stabilność i prostota.  Estetyka krzesła na pewno odgrywa dużą rolę – w końcu biuro to miejsce eleganckie, gdzie każdy element aranżacji musi idealnie ze sobą współgrać. Przy drewnianej podłodze kółka powinny być miękkie, aby nie zarysowały parkietu. Przy dywanach i wykładzinach kółka mogą być twarde. To element, który można wymienić i dopasować do swoich potrzeb.

Jak dobrać krzesło biurowe?

Osoba wysoka i o masywnej sylwetce powinna siedzieć na krześle  z szerokim siedziskiem i wysokim oparciem. Natomiast krzesła z mniejszymi siedziskami i niższymi oparciami to dobry wybór dla osób niższych i szczupłych. Oparcie powinno być ergonomiczne wyprofilowane – najlepiej, jeżeli posiada  wypukłości odpowiadające anatomicznym ułożeniu kręgosłupa. Materiał, z którego wykonane krzesło powinien być przewiewny i miły w dotyku. Najlepszej jakości krzesła/fotele biurowe wykonane są z materiałów, które delikatnie dopasowują się do kształtu ciała. Oparcia wykonane z siatki idealnie sprawdzają się w ciepłe dni. Ważnymi elementami zapewniającymi komfort pracy na fotelu/krześle biurowym są regulacje podpórki, oparcia i kąta nachylenia. Umożliwia to ustawienie krzesła do potrzeb użytkownika i zapewnia większy komfort podczas pracy. Odchylenie oparcia daje możliwość odpoczynku i relaks, które są bardzo istotne podczas wielogodzinnego siedzenia na krześle . Siedzisko powinno być wygodne i nieuciskające w żadnym punkcie. Przepisy prawa wymagają, aby siedzisko miało regulowaną wysokość. Materiał, z którego wykonane jest siedzisko, powinien zapewniać cyrkulację powietrza.


Dodatkowe wyposażenie krzeseł biurowych

Krzesła biurowe mają swoje ekskluzywne wersje. Ergonomiczność i doskonała jakości materiałów, z których wykonano krzesło to standard w tym asortymencie.  Modele o podwyższonym komforcie użytkowania mają regulowane zagłówki i podłokietniki oraz podpięty pulpit pod laptopa. Powyższe udoskonalenia ułatwiają stworzenie wygodnego stanowiska pracy. Wykonywanie obowiązków służbowych siedząc na komfortowym i odpowiednim dla kręgosłupa krześle jest przyjemniejsze i efektywniejsze. Pracownik nie skarży się na problemy z kręgosłupem, nie bierze zwolnień z powodu męczącego bólu pleców lub karku.  Normy dotyczące wyposażenia stanowisk pracy biurowej określane są w przepisach BHP i każdy pracodawca musi ich przestrzegać. Warto zaznaczyć, że od dobrego krzesła lub fotela zależy stan kręgosłupa, kończyn i karku.  Badania naukowe udowodniły, że wysokość biurka i ergonomiczne krzesło pomagają zapobiegać wielu schorzeniom kręgosłupa. Krzesła biurowe zapewniają komfort pracy.  Źle dobrane mogą być przyczyną braku skupienia i rozproszenia w pracy, co skutkuje obniżoną wydajnością, niezadowoleniem pracownika, szefa i zespołu.  Nieodpowiednie krzesło do pracy może w przyszłości skutkować schorzeniami kręgosłupa i nóg. Powoduje wady postawy. Lepsze efekty osiągają osoby, które mają zagwarantowane w miejscu pracy dobre warunki do wykonywania obowiązków zawodowych. Nowoczesne krzesła charakteryzują się znakomitą jakością, a ich producenci dbają o komfort użytkownika.